Amerikalıların Benimsediği 7 Tuhaf Alışkanlık

Amerikalıların Benimsediği 7 Tuhaf Alışkanlık

İnsanlar, yaşadıkları coğrafi konum itibariyle sürekli gelişen kültürleri bakımından birçok farklı özellik barındırırlar. Bir bölgede onurlandıracak bir hareket veya yemek başka bir bölgede ayıplanabiliyor. Veya bir yerde kullanılan kelime başka bir yerde komik veya hakaret içerici anlamlara sahip olabiliyor.

Gelin birlikte dünyanın en gelişmiş milleti sayılan Amerikalıların kendi makalelerinde yazılan; bizim ülkemizde tuhaf karşılandığına inandıkları huylarına bir göz atalım:

Görüşmeye geç kalmak

Görüşmeye geç kalmak; bizim ülkemizde yadırganan ve ayıplanan bir durum olmasına rağmen Amerikalılar geç kalma konusunda bir hayli rahatlarmış ve bu durumu bizim kadar önemsemiyorlarmış.

Gündelik giyimlerinin bir hayli özensiz ve rahat olması

Ülkemizde giyim konusuna oldukça fazla özen gösterilirken Amerikalılar gündelik kıyafetlerini seçerken çok rahat, absürt ve özensiz olabiliyorlarmış ve bu durum onlara göre dikkat edilmesi gereken bir konu değilmiş.

Yemeklerde çok fazla sos kullanmaları

ABD’deki restoran çalışanları müşterilerin ek olarak çeşni ve sos istemelerine alışık olabilirlermiş fakat diğer ülkelerde bu durumun oldukça yadırganacağına inanıyorlar.

Bahşiş verme alışkanlığı

ABD vatandaşları gittikleri her restoran vb. yerlerde bahşiş bırakmayı bir nezaket ve kibarlık hareketinden ayrı bir zorunluluk olarak benimsemiş durumdalar. Bahşiş bırakma hareketini kendilerine has görüyorlar ve diğer ülkelerde bu durumun pek önemsenmediğini düşünüyorlar.

Başparmakla onaylama hareketi

Amerikalılar, makalelerinde kendilerinin bir onaylama göstergesi olarak kullandıkları başparmağı kaldırma hareketinin diğer ülkelerde yanlış yorumlanabileceğinden bahsediyorlar.

Diğer insanlara rahatça dokunabilmeleri

Amerikalılar, tanımadıkları veya samimi olmadıkları insanlarla iletişim halindeyken bir samimiyet göstergesi olarak karşı tarafa rahatça dokunup, sarılabiliyorlar fakat bu durum birçok ülkede samimiyet göstergesi olarak sayılmıyor. Hatta bazı bölgelerde bu tarz samimi, rahat hareketler kolaylıkla bir gerilim ortamı yaratabiliyor.

Burunlarını halka açık yerlerde rahatça sümkürmeleri

’da halk içerisinde burun sümkürme hareketi ayıplanmazken birçok ülkede insanlarda tiksinti ve utanma duygusu uyandırabiliyor.

Ayakkabılarını yalnızca yatarken çıkarmaları

Amerika’da insanlar evin içinde dahi ayakkabılarını çıkarmayı gereksiz buluyorlar. Fakat özellikle Asya bölgelerinde evin içinde ayakkabıyla dolaşmak bir hayli yadırganıyor.

Bir önceki yazımız olan Futbol Oynamanın 5 Önemli Avantajı başlıklı makalemizde Futbol hakkında bilgiler verilmektedir.

Amerikalıların Benimsediği 7 Tuhaf Alışkanlık

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478