Corona (korona) Virüs Belirtileri Korunma Yolları Tedavi Yöntemleri Araştırmaları

Corona (korona) Virüs Belirtileri Korunma Yolları Tedavi Yöntemleri Araştırmaları

Bugün ki yazımda sizler için yapmış olduğum corona belirtileri, korunma yolları ve tedavi yöntemleri araştırmalarını paylaşmak istiyorum. Dünya genelinde yapılan corona virüs tedavi yöntemleri araştırmalarını sizlerle paylaşacağım.

Tüm dünyayı etkileyen corona virüste şu anda 3 milyon üzerinde vaka sayısı, 250 bin üstünde ölümler bulunmaktadır. Dünya sağlık örgütü tarafından korona hastalığı pandemi ilan edilmiştir.

Corona virüs Nasıl Bulaşır?

COVID-19’a neden olan virüsün esas olarak kişiden kişiye, esas olarak enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları yoluyla yayıldığı düşünülmektedir. Bu damlacıklar, ağızdan solunum yollarından akciğer indiği düşünülmektedir. İnsanlar birbirleriyle yakın temas halinde olduğunda yayılma riskinde bulunmaktadır.

Corona virüs belirtileri nelerdir?

COVID-19 hastalarında hafif semptomlardan şiddetli hastalığa kadar çok çeşitli semptomları vardır.

Belirtiler virüse maruz kaldıktan 2-14 gün sonra ortaya çıkabilir . Bu semptomları veya semptom kombinasyonları olan kişilerde COVID-19 olabilir:

Öksürük
Nefes darlığı veya nefes darlığı
Ateş
Titreme
Kas ağrısı
Baş ağrısı
Boğaz ağrısı
Yeni tat veya koku kaybı

Covid-19 korunma yöntemleri nelerdir?

  • Ellerinizi düzenli olarak ve alkol bazlı bir el ovarak temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı el ovmak kullanarak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.
  • Kendinizle başkaları arasında en az 1 metre mesafe bırakın.  Birisi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, kişinin hastalığı varsa COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıklarda nefes alabilirsiniz.
  • Kalabalık yerlere gitmekten kaçının. İnsanların kalabalıklarda bir araya geldiği yerlerde, COIVD-19 olan biriyle yakın temasa girme olasılığınız daha yüksektir ve fiziksel mesafeyi 1 metre korumak daha zordur.
  • Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının. Eller birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabilir. Kirlendiğinde eller virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Oradan, virüs vücudunuza girebilir ve size bulaşabilir.
  • İyileşene kadar evde kalın ve öksürük, baş ağrısı, hafif ateş gibi küçük semptomlarla bile kendini izole edin. Evinizden ayrılmanız gerekiyorsa, başkalarına bulaşmasını önlemek için bir maske takın. Başkalarıyla temastan kaçınmak, onları olası COVID-19 ve diğer virüslerden koruyacaktır.

Dünya genelinde aşısı için çalışmalar devam etmektedir. Peki bunlar nasıl yapılıyor. Ne kadar sürede olur bunları sizin için araştırdım.

COVID-19’u önlemek veya tedavi etmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından şu anda onaylanmış herhangi bir ilaç veya başka terapötik madde yoktur. Yani kabul görmüş herhangi bir ilaç yoktur.

Dünya genelinde yapılan klinik araştırmalar ile ilgili olarak kayıtlı olduğu bir internet sitesi bulunmaktadır. Tabi ki her araştırma bu internet sitesine kayıt olmuyor fakat yapılacak olan araştırmaların denenecek ilaçların işe yarayan yaramayan ilaçların kullanım ve detayları internet sitesinde bulunmaktadır.

Bu internet sitesi nih.gov.tr yani açılımı Ulusal Sağlık Enstitüleri. Ulusal Sağlık Enstitüleri (İngilizce: National Institutes of Health (NIH)), Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı biyomedikal ve halk sağlığı alanlarında temel araştırmalar yapan bir kuruluştur.

1)Klinikler tarafından yapılan araştırmalar için https://clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=COVID-19

2)Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan araştırmalar için

https://clinicaltrials.gov/ct2/who_table

3)kliniklerin yaptığı farklı tedavi şeçenekleri için

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/therapeutic-options.html

Buradan yapılan bütün klinik araştırmalarını görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde kürtaj sonrası hamilelik dönemi, kürtaj yaptırdım hamile kalabilir miyim ve kürtajdan sonra hamile kalınır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Corona (korona) Virüs Belirtileri Korunma Yolları Tedavi Yöntemleri Araştırmaları

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478