DASK Nedir ve DASK Hesaplama Nasıl Yapılır?

DASK Nedir ve DASK Hesaplama Nasıl Yapılır?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)’ meskenler için deprem sigortası yapılması zorunludur. Devlet tarafından sunulmakta olan bir güvencedir. Yetkili sigorta acenteleri ve banka kuruluşları aracılığı ile yapılabilmektedir. Evlerini olabilecek risklere karsı koruma altına almak isteyen vatandaşlar sigorta yaptırabilirler. Depremin yol açtığı zararlara ve hasarlara karsı meskenleri güvence altına almaktadır. Ülkemizde sağlıklı ve güçlü yapılanmaya katkı sağlamaktır. Toplumsal olarak sigorta yapma bilinci arttırmak hedeflenmiştir. Bilinen risklere karşı önlem almak fayda sağlamaktadır. Yasal bir zorunluluktan ziyade yaşamsal zorunluluktur. Tapu bilgisi ve kimlik bilgileri ile başvuruda bulunmaları mümkündür.

DASK Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Senelik düzenlenmekte olan poliçelerin tutarları meskenlerin yapı biçimine, yüz olçumu, net brüt metrekaresine, bulunduğu bölgenin jeolojik yapısına göre hesaplanmaktadır. Deprem riski yüksek olan mesken bölgelerine DASK primleri daha yüksek hesaplanmaktadır. Tüm vatandaşların ödeme tutarında sıkıntı çekmemesi için uygun maliyet hesaplanır. Her yıl düzenle olarak yenileme yaptığınız takdirde indirim fırsatlarından yararlanmanız mümkün. Toplu sözleşme sağladığınız durumda da indirimlerden yararlanabilirsiniz. DASK sigortası her sene birim başına düsen metre kare üzerinden maliyet artısı takiben artış gösterebilir.

Deprem Afeti ile Karşı Karsıya Kalındığı Zaman Ne Yapılmalıdır?

Deprem doğal afeti ile karşı karsıya kalındığı takdirde ilk olarak ALO DASK 125 numaralı çağrı hattı üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Poliçe ya da T.C kimlik numarası bilgileri ile depremden hasar gören mesken acık adres bilgileri ve cep telefon numarasının verilmesi hasar kayıt dosyasının açılması için yeterli olacaktır. Sigortadan faydalanan vatandaşların hasar başvurusunun ardından DASK hasar tespit görevlisi tarafından konut ziyareti yapılır. En kısa surede maddi hasar tespit edilerek tazminat miktarı belirlenmiş olur.

Zorunlu Deprem Sigortasındaki İndirimler Nelerdir?

İndirim ve taksitlendirme kolaylıkları sağlanmaktadır. Yeni yapılmış yapılar 2007 ve sonrası yapılmış olan konutlara %10 indirim sağlanır. Her sene yenilenmesi gereken ve suresi dolan sigortalar 30 gün içinde yenilenir ise ilk sene%10, sonraki senelerde ise %20 indirim sağlanır. DASK sigortası poliçe bedeli meskenler için ortalama olarak sabit olduğu için sigorta şirketleri ve banka kuruluşları arasında ödenecek prim tutarı acısından fark yoktur. DASK yaptırmak önlem almak ve güvence altına almak amaçlı avantajlı bir sigortadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

DASK Nedir ve DASK Hesaplama Nasıl Yapılır?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478