Futbol Oynamanın 5 Önemli Avantajı

Futbol Oynamanın 5 Önemli Avantajı

sadece izlenen ve heyecan yaratan bir spor dalı değildir. Aynı zamanda oynamanın sağlığımız açısından da önemli faydaları vardır. , oyunculara gerek fiziksel gerek psikolojik olarak ciddi avantajlar sağlıyor. İşte oynamanın sağlığımız açısından yararları:

Kardiyoyu düzene sokar

Futbol, kardiyo antrenmanı sağlama açısından oldukça önerilen bir spor dalıdır. Bir saha oyuncusu, 90 dakikalık oyun süresince yaklaşık 12 km’yi katedecek potansiyele sahiptir. Bu kondisyon türü, kalbin vücuttaki kan pompalama eylemini geliştirip düzene sokarken, kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Kalbin kan basıncını düzenler. Kalp sağlığı açısından uzun vadeli bir yarar sağlar.

Kas yapısını geliştirir

Futbol, kemik sağlamlığını ve kas dokusunun gelişmesini sağlayan, dinamik bir spor dalıdır. Bir oyun boyunca aktif halde çalışan kaslarla oldukça dinç bir görünüme ulaşmak mümkündür. Bunun yanında iskelet sisteminin güçlenmesini ve gelişmesini sağlar.

Dayanıklılık

Geliştirilen kardiyo aktivitesi, vücudun dayanıklılık seviyesini iyileştirir. Dayanıklılığın getirdiği avantaj ise oyun boyunca oyunu yönetme ve oyunun büyük bir bölümünde aktif rol almayı sağlamasıdır.

Futbol oynamak; vücut geliştirme sporunun zahmetli aktivitelerinden, ücretli antrenör edinmeden ve pahalı spor programları kullanmaktan çok daha etkili ve maliyeti düşük bir aktivitedir.

Futbol; atlama, koşma ve yürüme eylemlerini içerir. Bir oyun süresi boyunca etkili performans göstermeye devam etmesi için gelişmiş bir dayanıklılığa ihtiyacı vardır.

Koordinasyon

Futbol, vücut koordinasyonunu geliştirmek açısından oldukça etkili bir spor dalıdır. Topa vurmak, farklı yönlere doğru farklı hızlarda hareket etmek, hedef belirlemek, oyun kurmak eylemleri karmaşık hareket türleridir. Bu hareketleri tekrarlamak vücut koordinasyonuna oldukça yarar sağlar.

Zihinsel gelişim

Futbol oynamak; anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkların giderilmesi için mükemmel bir aktivitedir. Takım bilinci ve sosyalleşmeyi sağlamasının yanında insanlarda özgüven eksikliğini giderir.

Konsantrasyonu arttırır ve sahada meydana gelen hızlı gelişen durumlara pratik çözümler ve tepkiler üretir. Düşünme yeteneğini geliştirir.

 

Bir önceki yazımız olan FİKİRLERİNİZİ GÖNDERİN İÇERİK HALİNE GETİRİP SİTEMİZDE YAYIMLAYALIM başlıklı makalemizde Hızlı Bilgim, İçerik ve İletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Futbol Oynamanın 5 Önemli Avantajı

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478