Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

Tecrübelerimiz ve araştırmalarımıza dayanarak 1990‘lı yıllardan günümüze kadar hafızamızda yer etmeyi başarmış  unutulmaz 5 bilgisayar oyununu sizler için derledik.

 

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

1-)

 • Listemizin ilk sırasında hepimizin aşina olduğu ve hafızasına kazıdığı 1998 yılından günümüze kadar prestijini koruduğu Half-Life yer alıyor. Half-Life ilk olarak 1998 yılında Sierra Studios tarafından yayımlanmış ve Valve  şirketi tarafından üretilmiştir. serisinin ilki olmakla birlikte Valve‘nin de üretmiş olduğu ilk oyun olma özelliğini taşımaktadır. Piyasaya çıktığı ilk yıl birçok olumlu eleştiri almış ve 98-99 yılları arasında 50’den fazla ödüle layık görülmüştür.
 • Oyunun senaryosu, bir ışınlanma deneyinin başarısız olması sonucu Xen olarak bilinen başka bir boyuttan Black Mesa Araştırma Tesisi‘ne ışınlanan dünya dışı varlıklarla savaşarak ve bulmacaları çözerek tesisten kurtulmaya çalışan Dr. Gordon Freeman‘ı konu alıyor.
 • Birçok FPS aksiyon türünde oyuna ilham kaynağı olan Half-Life, geçmişten günümüze korumuş olduğu prestiji piyasada türünün ilki olma özelliğine  dayanmaktadır.
 • 2004‘te serinin ikinci oyunu olan Half-Life 2 piyasaya sürülmüştür.

-Dünyada popüler hale gelmiş FPS oyunu olan Half-Life‘in 1999 tarihinde piyasaya sürülmüş ilk eklentisi Half-Life: Opposing Force‘dir. Bu eklentinin ilk oyundan farkı, ilk oyun senaryosuna dayalı geliştirilmiş farklı bir senaryo ve birkaç teknik değişimdir.

Half-LifeOpposing Force eklentisinden sonra 2001 yılında farklı bir konu üzerine kurulmuş ikinci eklentisi Blue Shift üretilmiş ve yine aynı yıl PlayStation 2 oyun konsolu için üretilmiş üçüncü eklentisi olan Decay piyasaya sürülmüştür. Decay daha sonra PC için uyarlanmıştır.

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

2004 yılında Half-Life‘i üreten oyun şirketi Valve, serinin ikinci oyunu olan Half-Life 2 yi üretmiş ve piyasaya sürmüştür. Half-Life 2, Half-Life‘in yakın gelecekte Şehir 17 ve çevresinde geçen devam oyunudur. Serinin ikinci oyunu olan Half-Life 2‘nin Episode isim üç farklı eklentisi üretilmiş ve yayımlanmıştır.

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

 

Listemizin ikinci sırasına layık gördüğümüz, ilk olarak Half-Life üzerinde tasarlanarak ortaya çıkmış, hepimizin en az Half-Life kadar aşina olduğu bir başka :

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

2-) COUNTER STRİKE

 •    Önceleri (1999) Half-Life oyununun bir eklentisi olarak yaratılmış sonrasında (2000) ise Valve oyun şirketi tarafından tüm hakları satın alarak piyasaya tam oyun şeklinde çıkarılmış FPS oyunudur. Counter-Strike Zaman geçtikçe seri halini almaya başlamış ve her bir serisi, çıktığı yıllarda oyun dünyasında büyük bir yankı getirmiştir.
 •   Oyunun işleyişi 2 takımın çatışması üzerine kuruludur. Takımlardan biri terörist grup diğeri anti-terörist gruptur. Oyunun senaryosunu, bu gruplar arasındaki rehine kaçırma ve kurtarma, bomba kurma ve imha etme, suikast ve kaçış gibi görevler oluşturmaktadır.
 •   Teknolojinin gelişmesiyle birlikte grafikleri her ne kadar ilkel gelmeye başlasa da serinin ilki günümüzde hala büyük bir zevk ve heyecan uyandırmakta. Çıktığı 1999 yılından bu yana serinin tüm oyunları ilk günkü kaliteyi korumayı becererek hafızalarımızda kalıcı bir yer etmiştir. Gelin birlikte bu serinin tarihi gelişimine kısaca bir göz atalım.

-Counter Strike (1999-2000)

Serinin ilk oyunudur. 1999 yılında Half-Life oyununun bir eklentisi olarak ortaya çıkmış. Sonrasında piyasaya tam sürüm şeklinde sürülmüştür.

-Counter Strike: Condition Zero (2004)

Serinin ikinci ve ilkine nazaran daha başarısız olan oyunudur. İlk oyunun makyajlı halidir. Piyasaya çok tutunamamıştır.

-Counter-Strike: Source (2004)

Serinin 3. oyunudur. Bir önceki oyuna göre teknik açıdan daha kaliteli ve gelişmiştir. Oyunun gelişimi çıkış tarihinden 2010 tarihine kadar devam ettirilmiş ve serinin bu oyunu kullanıcılar tarafından önceki oyuna nazaran daha çok sevilmiştir.

-Counter-Strike Neo (2005)

Serinin 4. oyunudur. Serinin bu sürümü Linux işletim sistemi için tasarlanmış, oyundaki karakterler animelerden esinlenerek yaratılmıştır. Piyasaya pek fazla tutunamayanlar arasındadır.

-Counter-Strike Online (2008)

Serinin 5. oyunudur. Bazı Asya ülkelerinin dışında pek fazla tutunamamıştır.

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

-Counter-Strike: Global Offensive (2012)

Serinin 6. oyunudur. Serinin en çok ses getiren sürümüdür. Oyun dünyasında bu sürümün çıktığı 2012 yılına kadar serinin en çok tutulan ve oynanan sürümü (1999)‘nin geliştirilmiş versiyonu CS 1.6‘dır. Bu tarihe kadar gelişen teknolojinin yeteri kadar yansımadığı eski sürümlerden sıkılmaya başlayan oyuncular için CS:GO adeta bir devrim niteliğinde olmuştur. Bu sürüm her geçen zaman geliştirilmesi, güncelleştirilmesi açısından diğer sürümlere nazaran daha inovatiftir. Bu sürümün dünya genelinde düzenli olarak turnuva ve yarışmaları düzenlenmektedir. Büyük bir oyuncu kitlesine sahiptir.

-Counter Strike Online 2 (2013)

Serinin 7. oyunudur. 2008 yılında piyasaya sürülen sürümün 2. ve oyundaki araçlar bakımından daha gelişmiş versiyonudur.

-Counter-Strike Nexon: Zombies (2014)

Serinin son çıkardığı oyundur. CS Online sürümünün Doğu pazarına yönelik olmasına karşın bu sürüm Batı pazarına yöneliktir. Bu sürümün farklı olarak içerdiği özellik zombi modunu içermesidir.

 

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

3-) GRAND THEFT AUTO

 • 1997 yılında ilk olarak Rockstar North tarafından tasarlanmış ve Rockstar Games oyun şirketi tarafından yayımlanmıştır. Gerçek hayatın bir simülasyonu olarak tasarlanan bu oyunda verilen görevleri başarıyla yerine getirmek ve prestij kazanmak asıl amaçtır. Suça teşvik edici olayları, durumları ve araçları barındırması bakımından yaş sınırlamasının uygulandığı aksiyon-macera oyunudur. İlk olarak PlayStation gibi oyun konsolları için üretilen daha sonra PC‘ye uyarlanan Grand Theft Auto oyun serisi birçok sürüm ve versiyondan oluştuğu için yalnızca çok tutan ve en çok aşina olduğumuz sürümleri ele alacağız.

-Grand Theft Auto (1997)

Serinin ilk oyunudur. Teknik bakımdan oldukça kalitesiz ve senaryo bakımından kısıtlıdır. İlk sürüm 2D olarak tasarlanmıştır ve oyuna kuş bakışı görünüm hakimdir. Bu sürümde yalnızca 4 adet silah bulunmaktadır.

-Grand Theft Auto 2 (1999)

Serinin 4. oyunudur. Teknik ve senaryo bakımından serinin ilk sürümüne nazaran daha gelişmiştir. Çetecilik faaliyetlerinin başladığı sürümdür.

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

-Grand Theft Auto 3 (2001)

Serinin 5. oyunudur. Bu sürüm önceki sürüm ve versiyonlara göre en gelişmiş ve en farklı olan sürümdür. Bu sürümde pek çok yenilik oyuna dahil olmuştur. 3D olarak tasarlanmış ve TPP bakış açısı oyuna hakim olmuştur.

-Grand Theft Auto : Vice City (2002)

Serinin 6. Oyunudur. Senaryo bakımından diğer sürümlere nazaran daha sağlam ve grafik olarak daha gelişmiş, olay kurgusu bakımından sürükleyici ve eğlenceli olması bakımından oyuncular arasında efsaneleşmiş sürümüdür. Oyundaki ana karakterin adı Tommy Vercetti‘dir.

-Grand Theft Auto : San Andreas (2004)

Serinin 7. Oyunudur. GTA serisi içerisinde efsaneleşmiş sürümler arasındadır. Diğer sürümlere nazaran daha inovatif ve devrim niteliğindedir. Haritasının genişliği, görevlerin sürükleyiciliği ve araçların ayrıntılı olarak kullanılabilmesi bu sürümü diğerlerinden büyük oranda ayırmıştır. Ana karakterin adı Carl Johnson, namı diğer CJ‘dir.

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

-Grand Theft Auto IV (2008)

Serinin 11. oyunudur. Grafiklerinin kalitesi ve çarpıcılığı bakımından seri içerisindeki büyük devrimlerden ikincisi sayılabilir. Ana karakterin adı Nico Bellic‘ tir.

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

-Grand Theft Auto V (2013)

Serinin 15. oyunudur. Günümüz oyun teknolojisinin son derece kaliteli bir biçimde yansıdığı, serinin en çok tutan ve oyun dünyasında prestiji en yüksek olan sürümdür. Seri içerisinde bir ilkin yaşandığı bu sürümde 3 farklı ana karakter vardır.

 

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

4-)

 • Sürüm sayılarının fazlalığı nedeniyle tek tek sürümleri incelemek yerine genel bir özet çıkarmak zorunda kaldık.
 • FIFA‘dan lisans alan EA oyun şirketi, serinin ilk oyunu Fifa International Soccer‘i ilk olarak 1993 yılında piyasaya sürdü. Spor oyunları arasında adından söz ettirmiş, alanında nam salmış ve piyasada zirveye yerleşmiş bilgisayar oyunudur. Geleneksel futbol oyunlarından farkı ve tutulmasını sağlayan ise Fifa‘da grafikler ve oyuncuların ebatları daha gerçekçiydi. Piyasaya ilk olarak PlayStation gibi oyun konsolları için çıkarılan Fifa kısa bir süre sonra PC için de tasarlanmıştır.
 • Oyuna kuş bakışı görünüm hakimdir.
 • Fifa her sene yaptığı köklü değişiklik ve yeniliklerle karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki çıkardıkları her sürümün bir öncekine göre içerdiği yenilikler anında fark edilebiliyordu.

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu     Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

FIFA 1 ve FIFA 20 arasındaki fark.

 

Son olarak diğerlerine nazaran daha az aşina olduğumuz ama bana göre en az diğerleri kadar efsaneleşmiş olan oyun:

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

5-)

 • Battlefield, olay kurgusu ve grafikleriyle geçmişten günümüze kadar hepimizi kendine aşık etmiş bir oyun serisidir. Serinin ilk oyunu Battlefield 1942 adıyla EA oyun şirketi tarafından FPS aksiyon oyun tarzında 2002 tarihinde piyasaya sürülmüştür.
 • Battlefield ana seri, Bad Company serisi ve özel seriler olarak birçok sürümden oluşmaktadır.  Seri ilk çıktığı zaman senaryo olarak II. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı gibi tarihsel olaylar işlenmiş daha sonra günümüz modern savaşlarına geçilmiştir. Özel seri içerisinde bilim kurguya da değinilmiştir.
 • Gelin birlikte adını oyun dünyasında sıkça duyduğumuz efsane oyunlar içerisinde yer alan Battlefield‘in serilerini birlikte inceleyelim.

-İlk olarak piyasaya sürülen Battlefield 1942 sürümünü Battlefield 2, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield 1 ve Battlefield 5 ana seriyi oluşturmakta.

-Battlefield’ in bünyesi içerisinde barındırdığı Bad Company adlı seriyi ise: Battlefield: Bad Company ve Battlefield: Bad Company 2 sürümleri oluşturmaktadır.

-Özel olarak çıkarmış olduğu seri şeklinde olmayan oyunları ise: Battlefield VietnamBattlefield 2: Modern CombatBattlefield 2142Battlefield HeroesBattlefield 1943Battlefield Play4Free ve Battlefield Hardline adlı oyunlardır.

Çıkardığı bunca sürüm ve her sürümde yakaladığı yüksek kalite ve oyun kurgusu Battlefield‘in dünyanın en popüler oyun serilerinden biri olmasını sağlamıştır. Hemen her dönemde çıkarmış olduğu seri ve özel sürümler rağbet görmüş ve oyun piyasasında özel bir yere sahip olmuştur.

Günümüz oyunlarının hiçbir zaman yerini alamayacağı, bilgisayar oyunculuğumuzun temelini oluşturan ve bilgisayarda oyun oynama alışkanlığını bize kazandıran efsaneleşmiş 5 temel oyunu ele aldık. Bir sonraki oyun listemizde görüşmek dileğiyle…

 

 

 

Hafızamızda Yer Etmeyi Başarmış 5 Bilgisayar Oyunu

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478