Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik döneminde kadınların bağışıklık sistemlerin de değişiklikler meydana gelmektedir. Vücudun bebeği kabullenmesi sürecin de bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Bu durum karşısında hamile kadının enfeksiyon kapma ve hastalanma olasılığı artmaktadır. Günümüzde antibiyotik kullanımın da her geçen gün artışlar yaşandığı için Sağlık Bakanlığı tarafından bu oranı düşürmek için önlemler alınmaktadır. Bu alınan önlemlerden biri de, artık eczanelerden reçetesiz antibiyotik alımı yasaklanmıştır.

Doktorlar bilinçsiz antibiyotik kullanımı hakkında birçok açıklamalarda bulunmuştur. Antibiyotik, bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında normal bir insana birçok zarar verirken, hamile kadınlarda bu etki arta bilmektedir. Bu yüzden her ne olursa olsun ilaç veya antibiyotik kullanmadan önce doktorunuza başvurmalısınız.

Hamile Kadınlar Hangi Hastalıklarda Antibiyotik Kullanabilir?

Hamile annelerin yakalandığı bazı hastalıkların tedavisi antibiyotik kullanımından geçmektedir. Doktorların kontrolün de gebelik dönemine uygun ilaç ve özellikle antibiyotik tedavileri uygulanabilmektedir. Antibiyotik kullanımı gerektiren rahatsızlıklardan bazıları şunlardır:

İdrar yolu enfeksiyonu
Üst solunum yolu enfeksiyonu
İshal
Sinüzit
Diş ve dişeti enfeksiyonları gibi hastalıklarda antibiyotik kullanımı doktor kontrolünde gerçekleşmektedir.

Antibiyotik Nedir, Ne İşe Yarar

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıkların tedavisin de kullanılan ve insan sağlığı açısından çok önemli bir yere sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, hayata karşı demektir. Antibiyotik, bakterilerin çoğalmasını önlemek ve bazen de bakterileri öldürmektedir. 2 tür antibiyotik vardır. Bunlar; dar spektrumlu antibiyotikler ve geniş spektrumlu antibiyotikler olarak ayrılmaktadır. Dar spektrumlu antibiyotikleri doktorunuz hangi tür bakterinin sizi hastalandırdığını tespit ederek, reçetenize o bakteri ile savaşması için uygun antibiyotiği yazmaktadır. Eğer hastalığınız doktorunuz tarafından tam teşhis edilemedi ise geniş spektrumlu antibiyotiği reçetenize yazmaktadır.

Antibiyotiğin Tarihi

İnsanlık tarihi ve sağlığı açısından çok önemli bir buluş olan antibiyotikler, insanoğlunun ömrünü uzatıp, enfeksiyonlara karşı olan savaşı yenmeyi sağlamaktadır. Bu buluşu İskoç doktor ve biyolog Sir Alexander Fleming’e (1881-1955) borçluyuz. Fleming, bilinen ilk antibiyotik olan penisilini Eylül 1927 de bulmuştur. Fleming, düzensizliği ve pasaklılığı sayesinde böyle bir buluşa sebep olmuştur. Bu buluş bir süre önce keşfedilseydi eğer, İkinci Dünya Savaşında yüzbinlerce insan hayatını kaybetmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Rezene Çayı İçebilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478