Hamilelikte B12 Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Hamilelikte B12 Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar B12 vitamininin kırmızı kan hücre yapımında ve sinir sistemi işleyişinde temel faktör olarak bulunmuştur. Araştırmalar hamile kadınlarda B12 vitaminin eksikliğinin bebeğin sinir sistemi fonksiyonlarında 5 kat daha fazla bozulmalara yol açtığı bulunmuştur. Aynı zamanda gebelikte bebeğin büyüme gelişmesini destekler. Bebekte görülen anemi beyin ve omurilikte hasara neden olur. Bunlara ek olarak da hamileliğin erken dönemlerinde düşük gelişmesine de neden olur.

Gebelikte B12 vitamini eksikliği bir anda düşüş göstermez. Kademeli olarak azalma görülür. Gebelikte B12 vitamini eksikliği ilk trimestırda başlar ve son trimestırda pik noktaya ulaşır. Yeni doğum yapmış kadınların %35-45 oranında B12 vitamin seviyesi düşük seyreder.

Hamilelikte B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Gebelik sırasındaki beslenme bozuklukları ve doğumda kaybedilen kan kaybı nedeniyle B12 vitamini eksikliği oluşabilir. Bebeğin anne karnındaki büyümesi ve amniyon sıvısındaki artışta annede kan hacminin artışına neden olur ve bu durumda B12 vitamininde göreceli olarak düşüş meydana getirir.
Gebelik döneminde annenin vücudunda meydana gelen değişiklikler vardır. Bunlarda en göz önünde olanı böbreklerden filtre edilen kan hacminin artması idrar miktarında da artışa neden olacaktır. Fazla idrara çıkan anne idrarla beraber büyük miktarda B12 miktarı kaybeder.

Hamilelikte B12 Eksikliği Nelere Yol Açar?

Yapılan araştırmalar, gebe kadınlardaki B12 vitamini eksikliğinin gebelik döneminde bebekte spina bifida gibi nöral tüp defektlerine yol açtığını göstermişlerdir. B12 vitamini vücutta hem anne de hem de bebekte sinir sistemi işleyişi ve kırmızı kan hücre yapımına katıldığı için bebeğin doğumsal kusurlarla doğma ihtimalini yükseltir. Spina bifida hastalığı da sinir sisteminde bir bozukluk olduğu için çocuk ömür boyu felç olarak yaşamını devam ettirmek zorunda kalabilir.

Diğer bir hastalık ise anansefali, bebeğin kafatası ve beyninin bir kısmının oluşmaması ile meydana gelen hastalık B12 vitamini eksikliğinin neden olduğu bir durumdur.
Sinir sisteminin etkilendiği bu eksiklikte oluşan bir diğer hastalık ise ensefalopatidir. B12 vitamini birçok duruma neden olduğu için anne adayları beslenmelerini bu yönde düzeltmelidirler. Gebelik döneminde B12 preparatları kullanmalıdırlar. Kanama durumlarına dikkat etmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hamilelikte B12 Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478