İngilizce Öğrenmek İçin 10 Önemli Tavsiye

İngilizce Öğrenmek İçin 10 Önemli Tavsiye

Yaşadığımız global çağda ortak paydada buluşmanın en iyi yolu ortak bir dilden geçer. Bu ise İngilizce olduğuna göre geriye sadece bu dili öğrenmek kalır. Hadi gelin birlikte İngilizce‘yi öğrenmenin 10 kolay yolunu öğrenelim.

1- Her şeyden önce İngilizce’yi ne kadar öğrenmek istediğinizi sorgulayın.

Gerçekten bu yola çıkmak istiyorsanız o vakit tüm ön yargı ve korkularınızı geride bırakmalısınız. Azim, istek ve inancınızı eğer önünüzdeki engellerden daha büyük hale getirirseniz İngilizce’yi öğrenmemek için hiçbir sebebiniz kalmayacaktır.

2- Ölümüne ‘ezber’.

Eğer bir dili konuşmak istiyorsan öncelikle o dilin kelimelerine karşı kendini yakın ve sıcak hissetmelisin. Bunun için de lazım olur ya da olmaz demeden aklınıza gelen ve gördüğünüz her İngilizce kelimeyi ezberleyin ve tekrar ederek pekiştirin.

3- Sık sık kitap okuyun.

Ezberlediğiniz ya da öğrenmediğiniz her kelimeyi ve cümleyi okuyun. Göreceksiniz ki okudukça ve tekrar ettikçe en doğru telaffuzu yakalayacaksınız. Ayrıca okuduğunuz her kitapta o dilin kültürüne hakim olacaksınız. Okudukça öğrenecek; öğrendikçe anlayacaksınız.

4- Karşınıza çıkan bilmediğiniz kelimeleri not alın.

Ben bu kelimeyle illa ki başka bir yerde karşılaşırım nasıl olsa demeyin. Sıcağı sıcağına not alın ve anlamını öğrenmeye ve ezberlemeye başlayın.

5- Bol bol İngilizce dizi ve film izleyin; İngilizce müzik dinleyin.

Öğrenmek istediğiniz dilin pratiğe dökülmüş halini, vurgu ve tonlamalarının hangi aksanla yapıldığını görmek ve duymak istiyorsanız bol bol o dilde dizi, film izleyin ve müzik dinleyin. Zamanla kulağınız aşina olup duyduğunuz kelimeleri hem seçip hem de anlayabileceksiniz.

6- Gramer eğitimini aksatmayın.

Dil öğrenmek için ihtiyacınız olan bir başka husus, doğru cümle yapısını kurabilmektir. Basit bir kaynakla kolaylıkla cümle ve zaman yapılarını öğrenebilirsiniz. Gramer, doğru İngilizce öğrenmenin temel ve basit bir parçasıdır. Kendinizi kasmadan, gözünüzde büyütmeden rahatlıkla üstesinden gelebilirsiniz.

7- O dili konuşan diğer insanlarla pratik yapın.

Etkileşim, bir dili öğrenmenin en etkili yoludur. Konuştukça üstünüzdeki pası atacak ve kendinize olan güveni tazeleyeceksiniz.

8- Soru sormaktan çekinmeyin.

Dil öğrenmekte olan bir insanı gelişterecek olan etmen bitmek bilmeyen merakıdır. Soru sordukça çözümüne ulaşmak için çabalayacaksınız. Bu size kazandıracağı disiplinin yanında, sizi bu yolda bir adım ileriye taşıyacaktır. Merak ettiklerinizi ister bir öğretmene danışın, isters bloglardan araştırın, isterseniz de kitaplarınızı kurcalayın.

9- İmkanınız varsa yurt dışına çıkın.

Yeni bir ülkeye seyahat etmek, yeni bakış açıları kazanmak demektir. Gittiğiniz ülkede hem öğrendiklerinizi pratiğe dönüştürme fırsatı bulacaksınız, hem de eksiklerinizi çok daha iyi fark edeceksiniz.

10- Zorlandığınızı hissettiğinizde kendinizi hırpalamayın.

Kendinize asla “İngilizce konuşamıyorum” ya da “başaramayacağım” demeyin. Hatta bu cümleleri tamamen unutun. Onun yerine “İngilizce öğreniyorum” ve “sürekli kendimi geliştiriyorum ve İngilizce öğreniyorum; her zaman çok kolay olmayacak ama buna değer” şeklinde kurduğunuz cümleler motivasyonunuzu maksimum seviyeye getirecektir.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı'nın Yükseliş Dönemi Padişahları başlıklı makalemizde osmanlı, osmanlı padişahları ve padişah hakkında bilgiler verilmektedir.

İngilizce Öğrenmek İçin 10 Önemli Tavsiye

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478