İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı olarak sigorta yapmak isteyenler için sigorta kolları; İsteğe bağlı BAĞ-KUR, isteğe bağlı Ek 5 tarım sigortası, ev hanımlarının tercih edilebileceği isteğe bağlı sigorta, emekli sandığı kurumunda belli süreyi tamamlayanlar için isteğe bağlı emekli sandığı mevcuttur.

Zorunlu sağlık sigortası için mevcut şartları taşımayan kişiler ya da zorunlu sağlık sigorta kapsamına giremeyen kişiler için daha önce sosyal güvenlik kurumu kanunlarına tabi çalışması mevcut olmayan kişilerin yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları gibi primleri ne dahil olmak üzere genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödeme gerçekleştirir ise emekli olmaya hak kazanırlar. Mevcut bulunan 5510 sayılı kanun yasasının 50.maddesi gereğince isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişilerin, isteğe bağlı olarak prim ödemek üzere uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarını ve yararlanmalarını sağlayan sigorta türüdür.”

İsteğe Bağlı Sigorta Nereye Ve Nasıl Başvuru Yapılır?

İlk defa başvuruda bulunacak vatandaşlar Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ek göstergesinde yer almakta olan İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi ile ikametgâh adreslerinin bulunduğu ilçede sosyal güvenlik kurumlarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta kapsamına girmek isteyen vatandaşların talep dilekçesi ile başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır. Sigortanın başlaması müracaatın hemen ardından kurum kayıtlarına giriş yapıldığı andan itibaren bir sonraki gün başlamaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırmak İsteyen Kişiler Ne Kadar Prim Öderler?

İsteğe bağlı sigortalılık primi mevcut kazancın alt limit ve üst limit arasında, sigortalı olacak kişi tarafından belirlenen prime dayalı olarak aylık kazancın % 32’si olacak şekildedir. Bu ödenecek primin %20’si malullük içindir. Yaşlılık ve ölüm sigortaları primi için ise % 12’si genel sağlık sigortası primi olarak alınmaktadır. İsteğe bağlı sigortalılığın devam sürecinde belli süre prim ödenmemesi halinde sigortalılığın durdurulması uygulaması kaldırılmıştır. Ait olduğu ayın prim miktarını en geç 12 ay dilimi içinde ödemeyen sigorta yaptıran kişinin o aya ait primini ödemesi imkânsız olacaktır. 12 ay geçmedikçe diğer aylara ait prim miktarını gecikme zammı ile ödenmesi imkânı mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478