Kafa Travmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Kafa Travmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Kafa yaralanması, kafatasını ve beyini etkileyen travmalara denir. Yaralanma sonucu kafada oluşan hafif bir şişlik bile beyinde ciddi bir soruna neden olur. Kafa yaralanmaları açık ve kapalı olarak ayrılmaktadır.

Açık Kafa Yaralanmaları Nedir? İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Gözle görülebilen baş ve ya kafadaki yaralanmalardır. Çarpma ve ya batma gibi durumlarda, şişlik ve ya kanlı olabilir. Çarpmadan sonra ilk müdahale buz ve temiz bir bez ile hafif bir şekilde baskı yapılmalı. Hasta baş ve ya kafa yarı oturur vaziyette hastane kuruluşuna götürülmeli. Çarpma ve ya darbede kulaktan ya da burundan açık kırmızı renkli kanama ve bununla birlikte berrak sıvı geliyor ise bu beyin- omurilik sıvısıdır. Bu gibi durumlarda kanayan burna ve ya kulağa sıvı akışının engellenmemesi gerekir. Temiz bir gazlı bir bez koyarak sıvı çıkışına izin verilir. Eğer omurilik kulaktan geliyor ise, ilk olarak pansuman bezi konulur ve yaralı kulağın tarafına yan yatırılarak kan çıkışı sağlanır ve hasta acil olarak hasta hastaneye götürülür.

Kapalı Kafa Yaralanmaları Nedir? İlkyardım Nasıl Yapılmalıdır?

En tehlikeli olan yaralanma şeklidir. Kapalı kafa yaralanmaları fiziksel olarak anlaşılmaz. Ağız dolusu aşırı kusma, aniden başlayan baş ağrısı ve baş dönmesi, nedensiz uyku hali, konuşmada pelteklik, konuşurken saçmalama, bilinç kaybı, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, nabızda değişiklikler, iç kanama ilerledikçe göz bebekleri büyüklüğünde farklılık ve çift görme gibi belirtiler gösterir. Hasta bu belirtilerden biri ve ya birkaçı görülüyor ise, bilinci açıksa baş kısmı yüksekte olacak şekilde, bilinci kapalıysa yan yatırılarak hastaneye götürülmelidir.

Baş Ve Ya Kafa Yaralanmalarında İlk Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Baş ve ya kafa bölgesinde derinin altında oluşan şişlik ve kanama oluşmuşsa zaman geçmeden sıcağı sıcağına ilk yapılacak işlem buz ve ya soğuk kompres koymaktır. Bu şekilde en azından kanama ve şişliğin daha da büyümesi engellenir. Fakat buz kütlesi direk olarak koyulmamalıdır. Bir ince beze sarılan buz 20 ve ya 30 dakika gerekli görülürse 4 saate kadar ara ara koyulabilir.

Bir önceki yazımız olan Gülme Eyleminin Bilmediğimiz 5 Faydası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kafa Travmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478