Kandilli Rasathanesi’nden 7,2’lik Beklenen Deprem Uyarısı

Kandilli Rasathanesi'nden 7,2'lik Beklenen Deprem Uyarısı

müdürü Dr. Haluk Özener, geçtiğimiz günlerde ilerleyen her vakit gerçekleşme olasılığı daha da artan büyük depremine yönelik korkutucu açıklamalarda bulundu.

“1500 yıllık verileri incelendi”

1500 yıllık deprem verilerinin incelenmesi sonucu olası için oluşturulan senaryoları değerlendiren Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, şu anda Kuzey Anadolu Fayı’nda 7.2’lik bir enerjinin biriktiğini ve deprem riskinin her geçen gün daha da arttığını söyledi.

“İstanbul’da olabilecek 7 şiddetinin üzerinde bir deprem sürpriz olmaz”

Özener, fay hattında biriken enerjiye göre şu anda İstanbul’da gerçekleşebilecek 7.2, 7.4, 7.5 şiddetlerinde bir deprem sürpriz olmaz açıklamasında bulundu.

Kandilli Rasathanesi'nden 7,2'lik Beklenen Deprem Uyarısı

“Kentsel dönüşüm süreci hızlandırılmalı”

Karar vericilerin İstanbul depremine yönelik tedbirler almalarını ve kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması gerektiği hususuna da dikkat çeken Özene, “deprem öldürmez, bina öldürür” açıklamasını da ekledi.

Kandilli Rasathanesi'nden 7,2'lik Beklenen Deprem Uyarısı

tehlikesini es geçmeyelim”

Öte yandan açıklamalarına tsunami riskini de ekleyen Özener, tarihte Marmara Denizi’nde tsunami görüldüğünü ve olası bir yüksek şiddetli depremde tsunami riskinin de boş geçilmemesi gerektiği uyarısında bulundu. Dolayısıyla olası bir İstanbul depreminden sonra vatandaşların sahil bölgelerinden uzaklaşarak iç kesimlere ve yüksek yerlere yönelmesi gerektiğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Mesut Özil'in Herkesi Şaşırtan Yeni Marjinal Tarzı başlıklı makalemizde Arsenal ve Mesut Özil hakkında bilgiler verilmektedir.

Kandilli Rasathanesi'nden 7,2'lik Beklenen Deprem Uyarısı

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478