Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

Kimi insan boş vaktinde kitap okumaktan hoşlanır kimi insan temizlik yapmaktan kimi ise kendini mutfağa kapatır. Peki ya sahip olduğumuz boş zaman kavramı bir hobi durumundan çıkarak mecburiyet haline geldiğinde ne yapabiliriz? Boş vaktinizde yapacaklar listeniz dünyayı saran Korona virüsü sebebi ile yavaş yavaş tükenmiş olabilir. Şimdiye kadar izlemek istediğiniz klasik filmleri izlemiş, dünyanın takip ettiği popüler dizilere başlayarak düzene ayak uydurmuş olabilirsiniz. Fakat tüm bunlar artık keyifsiz bir hal aldıysa size yepyeni bir önerimiz var; belgesel izlemek!

Her ne kadar kulağa sıkıcı bir eylem gibi gelse de aslında belgesel izlemek, kendimizle baş başa kaldığımız bu zor günlerde hem verim hem de keyif alabileceğimiz bir aktivitedir. Özellikle dünya düzeninin değişmesi ile birlikte öğretici yapısının yanına eğlenceli ve ilgi çekici bölümleri de ekleyerek devam eden belgesel sektörü son yıllarda dikkatleri üzerine toplamaya başladı. Olayları hem kurgu hem de gerçek olgularla buluşturarak günümüze uyarlayan bir çok belgesel hem tarihsel hem de bilimsel çeşidi bulunan bu belgesellere ulaşmak günümüz teknolojisinde ise çok kolay. İşte, sizler için düzenlediğimiz hayranlığınızı kazanmayı bekleyen birbirinden farklı belgesel önerisi keşfedilmeyi bekliyor.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

1) The Body; Listenin en başında yer alan belgesel filmimiz her insanı ilgilendiren bir konu ile ilgili; vücudumuz! En az diğer yapımları kadar başarılı olan Curiosity Stream tarafından hazırlanan The Body belgeseli, biz insanların sahip olduğu bedenlerin nasıl işlediğini detayları ile birlikte açıklamakta. Özellikle günümüzle bağlantılı olarak insan biyolojisinin temellerini oluşturan yapıları ve bulaşıcı virüslerin bu yapılar üzerinde olan etkisini de anlatan bu belgesel üç bölümden oluşmakta. Virüsün insan vücudu üzerindeki etkilerini anlattıktan sonra tüm dünyanın tarih boyunca salgın hastalıklar ile nasıl baş ettiğine odaklanan The Body belgeseli, tüm insanlığı ilgilendiren Koronavirüs etkileri ve bunun hakkında devam ettirilen araştırılmaları anlayabilmeniz için sizlere önemli bir ışık kaynağı olabilir.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

2) Pandemi; Bir Salgın Nasıl Önlenir?; Eğer siz de evde vaktimi nasıl geçirsem? diye düşünenlerden iseniz boş vakitlerinizi doldurmaya başımıza gelen bu salgın hastalığın ayrıntılarını araştırarak başlayabilirsiniz. Dünyanın önde gelen film izleme platformlarından biri olan Netflix’in hazırladığı 2020 yapımı olan Pandemi; Bir Salgın Nasıl Önlenir? (İngilizce ismi ile Pandemic: How to Prevent an Outbreak) dünya çapında yayılan bir salgını önlemenin yöntemlerini ve bulaşıcı hastalıklar ile savaşma tarihini konu almaktadır. Toplam 6 bölümden oluşan bu belgesel ile günümüzde başımıza gelen salgın ile bilim dünyasının nasıl başa çıktığını daha yakından göremeniz mümkün. 100 yıl öncesinde 50 ile 100 milyon kişinin ölümüne yol aan salgınlar ile yeni dünya düzenindeki salgınlar arasında bağ kuran bu belgeseli karantina boyunca izlenecekler listenize eklemenizi şiddetle öneriyoruz.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

3) Planet Earth; Belgesel dediğimizde ilk aklınıza gelen şey doğa belgeselleri ise sıradaki önerimiz tam sizlik! IMDB’de 9.4 gibi inanılması güç olan bir puan ile başarısını kanıtlamış olan Planet Earth, isminden de anlaşılabileceği gibi içerisinde dağları, çölleri, kutupları ve mağaraları işleyen farklı bölümlerden oluşmakta. Toplam 11 bölümden oluşan bu harika belgesel ile birlikte içinde bulunduğumuz evrene farklı bir gözle bakmak mümkün. BBC gibi belgesel konusunda isim yapmış olan bir şirketin yapımı olan Planet Earth belgeselseverler için kesinlikle listeye eklenmesi gereken bir prodüksiyon.
4) Our Planet (Gezegenimiz) ; Bir önceki önerinin çok popüler olduğunu düşünerek türleri benzer olsa da çok daha farklı ve ilgi çekici olan farkllı bir prodüksiyonu da listeyen eklemeden geçmek istemedik. Çekiminde bulunan ekibin yaklaşık 4 yılını alan bu belgesel 7 kıta ve 50 ülkeyi içinde barındırmakta. Özellikle insanoğlunun varlığından dahi haberdar olmadığı güzellikleri gözler önüne seren Gezegenimiz belgeseli, shaip olduğu 8 bölüm ile sizi kendisine bağlayacak. Güney Amerika’nın yemyeşil ormanlarından Kuzey Kutbu’ndaki buzullara ve okyanuslara kadar uzanan bu belgesel sizi Afrika’nın gizemli çölleri ile uçsuz bucaksız bir yolculuğa çıkartacak.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

5) Street Food; Karantina süresi boyunca her birimizin iştahının açıldığını söylesek herhalde yanılmış olmayız. O halde listemize bir adet yiyecek belgeseli eklemek de yerinde bir karar olacaktır. Türkçe ismi ile Sokak Lezzetleri belgeseli isminden de anlaşılabileceği gibi farklı ülke ve kültürlere ait olan en ustaca hazırlanmış sokak yiyeceklerini konu alıyor. Sizi, dünyanın her köşesinde yer alan hayallerinize sığmayacak kadar çeşit çeşit sokak lezzetleri ile buluşturan bu belgesel ile hem yemek kültürünüz zenginleşecek hem de güzel bir gezi planında yiyecek listenizi hazırlamanıza yardımcı olacak.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

6) Leaving Neverland; Yapımına HBO isimli film izleme platformunun başladığı ve günümüzde Netflix üzerinden de ulaşılması mümkün olan Leaving Neverland, gelmiş geçmiş en çarpıcı belgeseller arasında yer almakta. Leaving Neverland isimli yapım, Michael Jackson gibi dünya tarihine adını yazdırmış ünlü bir isim tarafından çocukluk dönemlerinde cinsel istismara maruz kaldığı iddia edilen iki yetişkin adamın 4 saat süren itiraflarını konu alıyor. Dünyaca ünlü pop yıldızı ve onun ailesi hakkında insanın kanını donduran suçlamalara yer verilen belgeselde ünlüler dünyasının tüm karanlık yanları ortaya seriliyor. O dönemde henüz 7 ve 10 yaşlarında olan iki çocuğun travmaları ve yaşadıklarına şahit olmak şan ve şöhret kavramlarını tekrar sorgulamanıza sebep olacak.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

7) The Mind Explained; Listenin en başında yer alan The Body isimli belgeselden çok daha farklı olarak yalnızca beynimize odaklanan The Mind Explained, üzerine pek de düşünmediğimiz ama bizi yönetme gücüne sahip olan mekanizmayı konu alıyor. Uyarıcı madde kullanımının, tıp dünyasında kullanılan ilaçların beyin kimyasında oluşturduğu reaksiyonları incelerken aynı zamanda meditasyon ile beyin sınırlarının ne kadar fazla zorlanabileceğini gözler önüne seriyor. Tamamen bilimsel çalışmalara dayanan bu belgesel sayesinde bir çok uzman tarafından açıklanan beyninizin daha önce hiç keşfetmediğiniz yönleri ile karşı karşıya kalacaksınız.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

8) Heal; Özellikle son günlerde artmakta olan beynin ve bilincin iyileşme üzerinde etkisi konulu tartışmaya katkı sağlayan Heal isimli bu belgesel kısa zamanda dünyanın odak noktası haline geldi. Bilinçaltını kullanarak iyileşmenin mümkün olduğunu savunan bir çok kişisel gelişim uzmanı ve bilim adamının teorilerini kanıtlayan gerçek olaylara yer veren Heal, zihniniz ve bedeniniz arasında bir iletişim kurarak hastalıkları önlemenizin ya da tedavi etmenizin mümkün olduğunu savunmakta. Gerek kanıtlanan stres faktörünün bağışıklığı düşürmesine dayanarak gerekse uzman görüşleri doğrultusunda bir çok hastalığın üstesinden gelmek isteyenlere umut oluyor.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

9) Black Hole Apocalypse; Bilim adamı ya da araştırmacısı olmadığı halde bilimin gerçekleri ile yakından ilgilenenlerin hayranlığını kazanan bir yapım olan Black Hole Apocalypse, astrofizik uzmanları tarafından dünyanın başlangıcı ve insanlık tarihindeki ilklerin akıllarda oluşturduğu sorulara cevap arıyor. Ayrıca kara deliklerin evrende nasıl oluştuğunu, ilk başlangıç noktası ve insan ırkı ile olan ilişkisini ortaya koymak için araştırmalar yapan bilim adamları buldukları tüm ayrıntıları izleyiciler ile paylaşıyor. Eğer evren ile ilgili sorularınız var ise bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

10) Hitler’s Circle of Evil; Son olarak belgeselseverlerin en sevdiği kategorilerden biri olan tarih türündeki Hitler’s Circle of Evil belgeselini de listemize eklemek istedik. Her ne kadar yakın tarihte gerçekleşmiş olsa da İkinci Dünya Savaşı ve Adolf Hitler’in hayatı hala bir çok gizem barındırmakta. 10 bölümden oluşan bu belgeselde ise Hitler’in en yakınında yer alan Nazi Partisi’ne üye kişiler ve aralarındaki güç ilişkisi işlenmekte. Tarih dosyalarında sık sık isimleri geçen Himmler, Goebbels, Hess ve Göring gibi Nazi Partisi’nin en önde gelen karakterlerini analiz eden bu belgesel film, dünyayı etkileyen tarihsel olaylar gerçekleşirken aslında parti içerisinde yer alan çatışmaları ve Adolf Hitler’in nasıl kontrol edilemez bir hal aldığını tüm detayları ile anlatıyor.

Bir önceki yazımız olan Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 28 Yabancı Dizi başlıklı makalemizde Diziler hakkında bilgiler verilmektedir.

Karantina Korona Döneminde İzlenebilecek En İyi Belgeseller

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478