Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Sorulan sorular ciddi ve açık. Kefil olunan kişi öldüğünde ne olur? Kredi borcu bana mı kalır? Kredi borcunu kim öder? Bu makalemizde bu soruların cevaplarını vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bildiğimiz üzere bankalar bazı kişilerin sicilini yetersiz bularak kefil isteyebiliyorlar. Elbette kefil olmak pek çok kişinin uzun uzun düşünmeleri gereken bir konu zira eğer borç sahibi borcu ödemezse kefil olan kişi türlü sıkıntılarla baş başa kalabiliyor. Bu sebeple genelde kefil olarak seçilen kişiler kişilerin birinci elden tanıyan aile yakınları oluyor. Her hâlükârda kefilliğin oldukça büyük bir sorumluluk olduğunu akıllardan çıkarmamak gerek.

Kefil Olduğum Kişinin Borcu Bana Kalır Mı?

Kefil olmanın büyük bir sorumluluk olduğundan bahsetmiştik zira kefil olduğumuzda eğer borç sahibi borcunu ödemezse borcun tarafımıza ait olduğunu beyan eden bir beyannamede bulunmuş olacağız. Sorumluluk tamamen size ait o yüzden güvenmediğiniz kişilere kefil olurken bir kez daha düşünün deriz. Eğer olursa borç sahibi borcunu ödemezse avukatların gideceği ilk adres sizinki olacaktır. Peki ya kefil olduğumuz kişi ölürse?

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Ölümün ne zaman geleceği bilinmez. Peki ya kefil olduğunuz kişi ölmüşse ne olacak? Eğer kefil olduğunuz kişi ölmüşse ne gibi işlemlerden geçeceğiz? Öncelikle yapmanız gereken kefil olduğunuz kişinin banka tarafından yapılmış olan hayat sigortasının var olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Kredi kullanırken pek çoğumuzun önemsemediği fuzuli bir masraf olarak gördüğü hayat sigortaları bu gibi durumlarda çok önemli rol oynuyor. Eğer kredi kullanırken aynı zamanda hayat sigortası yaptırmamışsanız vefat durumunda kredi borcu kefil olan kişiden tahsil edilir. Eğer kefil yoksa kişinin mirasçılarından tahsil edilecektir.

Hayat Sigortasının Önemi

Eğer kredi alırken hayat sigortası yaptırmışsanız borcunuz vefatınız durumunda kefilden değil hayat sigortası fonundan karşılanmaktadır.

Kefil Olmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle kefil olduğunuz borcu kendinize çekiyormuş gibi düşünmeli ve herhangi bir aksilik olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Borç sahibinin hayat sigortasının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sözleşmeyi imzalamadan önce tüm kredi bilgisine ve ayrıntılarına hakim olmalısınız. Belirtmek gerekiyor ki kefil olmak yanlış bir hareket değildir Lakin dikkat edilmesi gereken ve üzerine iyice düşünülmesi gereken ciddi bir konudur.

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478