Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Ülkemizde kredi notu hesaplaması Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından yapılıyor. KKB, Dokuz bankanın (Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank, DenizBank, Akbank, Yapı Kredi) ortaklığında 1995 yılında kurulan Türkiye’nin tek kredi bürosudur. Amacı, yapılacak olan her türlü finansal hizmet için üye bankalar ve kuruluşların birbirleriyle bilgi paylaşımı yapmalarını sağlayarak müşterilerin finansal isteklerini daha doğru bir şekilde değerlendirmektir.

Findeks Nedir?

Findeks, sektör ve bireysel müşterilere hizmet vermek amacıyla KKB tarafından kurulmuş, internetteki web sağlayıcılar aracılığıyla erişim sağlayabildiğimiz bir finansal hizmet platformudur. Kredi notunun paylaşımı bu platform üzerinden yapılıyor. Bireysel müşteriler; kullanmakta oldukları bireysel kredilerini ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerini, aktif ve son beş yıl içerisinde kapanmış olan kredilerine ilişkin geçmişini görebiliyor.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar aracılığıyla kullanılan kredi kartı, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi gibi tüm kredi hareketlerinin ortak bir sistemde toplanarak analiz edilmesiyle oluşan puanlama sistemine verilen addır. Verilerin değerlendirmesine göre 1 ila 1900 puan arasında kredi notu oluşuyor. Beş yıl aktif kredi/kredi kartı ve Kredili Mevduat Hesabı çalışması olmayan kişilerin kredi notu ya sıfır (0) oluyor ya da oluşmuyor.

Kredi Notu Aralıkları

En riskli grup: Kredi notu aralığı 1-699 olan gruptur. Kredi kullanma ihtimali çok düşüktür.

Orta riskli grup: Kredi notu aralığı 700-1099 olan gruptur. Kredi kullanma ihtimali düşüktür.

Az riskli grup: Kredi notu aralığı 1100-1499 olan gruptur. Kredi kullanma ihtimali gelire bağlıdır.

İyi grup: Kredi notu aralığı 1500-1699 olan gruptur. Kredi kullanma ihtimali yüksektir.

Çok iyi grup: Kredi notu aralığı 1700-1900 olan gruptur. Kredi kullanma ihtimali çok yüksektir.

Puanlaması en riskli ve orta riskli olan grup kısa sürede ret cevabı alırken, çok iyi ve iyi olan grubun kredi talebi onaylanacaktır. Bankaların asıl tereddüt grup ise, Az Riskli gruptur. Bu durumda olan müşteriler gelir durumlarına, mesleklerine, çalıştıkları kurumlara, geçmiş kredi ve kredi kartı gibi kredi hareketlerinin istatistiklerine bağlı olarak bankalar tarafından değerlendiriliyor.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478