Putin’in Emriyle Kimyasal Saldırı Düzenlenen Dubrovka Tiyatrosu

Putin'in Emriyle Kimyasal Saldırı Düzenlenen Dubrovka Tiyatrosu

26 Ekim 2002 tarihinde Nord-Ost adlı müzikalin oynandığı Moskova’daki tiyatrosunda Çeçen eylemciler tiyatroyu basarak içerideki 914 kişiyi rehin almıştı. Eylemciler, ’nın Çeçenistan’a karşı açtığı savaşı bitirmesini istediler.

57 saat süren rehine kurtarma operasyonunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir ’in emri üzerine eylemcilerin etkisiz hale gelmesini sağlamak amacıyla tiyatronun havalandırma borularından içeriye ismi açıklanmayan bir kimyasal gaz sızdırılmıştı. Fakat işler umulduğu gibi gitmedi. İçerisinde kadınların da bulunduğu 50 eylemci öldürüldü; gazdan etkilenen 130 rehine kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Olayda direnişçilerle birlikte toplam 180 kişi öldü.

Putin'in Emriyle Kimyasal Saldırı Düzenlenen Dubrovka Tiyatrosu

Olayın yaşandığı dönem kullanılan gazın adını açıklamayan Rus yetkililer, daha sonra operasyonda kullanılan gazın adının ‘bz‘ olduğu ve kimyasal silah kategorisinde değerlendirilmediği, gazın yalnızca içerideki eylemcilerin fiziksel ve zihinsel aktivitelerini yavaşlatmak amacıyla kullanıldığı açıklamasını yaptı.

Olayda bilinçsizce kullanılan gazın yol açtığı ölümler ve yaralanmalar yüzünden halk ve rehine yakınları Rus yetkililere yönelik sert eleştirilerde bulundu. Devlet Başkanı Putin’e yönelik öfkeli söylemlerde bulunuldu. Kurbanların yakınları olayın sorumlularına karşı mahkemeye başvurdu.

Putin'in Emriyle Kimyasal Saldırı Düzenlenen Dubrovka Tiyatrosu

Birçok devlet, gazı oluşturan kimyasal maddelerin açık seçik açıklanmasını talep ediyor. Fakat Rus yetkililer gazın içeriği hakkında hiçbir bilgi vermemekle birlikte olayın devlet sırrı haline getirildiğini bildirdiler.

Putin'in Emriyle Kimyasal Saldırı Düzenlenen Dubrovka Tiyatrosu

Katliam, yaşandığı dönemden günümüze dek Rus ve dünya gündeminde sık sık yer aldı ve yer almaya devam etmekte. Son olarak İspanyol dizisi La Casa de Papel‘de bahsi geçen olay tekrar dünya gündeminde üst sıralarda yer almaya başladı.

Bu olaydan sonra Rusya’da 2004 yılında gerçekleşen, yetkililerin krizi yönetememesi sonucu 339 kişinin öldüğü katliamına benzer bir başka rehine krizi ise Beslan Rehine Krizi‘dir.

Popüler İçerikler:

3 Tottenhamlı yıldızın 100 Çinli çocuğa karşı verdiği mücadele

3 Tottenhamlı Yıldız 100 Çinli Çocuğa Karşı

İrem Sak’ın sosyal medyayı sallayan iddialı fotoğrafları

Oyuncu İrem Sak’ın İddialı Fotoğrafları Sosyal Medyada Gündem Oldu

 

Bir önceki yazımız olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Yeni Gözdesi Trabzonlu "Zerdava" başlıklı makalemizde Zerdava hakkında bilgiler verilmektedir.

Putin'in Emriyle Kimyasal Saldırı Düzenlenen Dubrovka Tiyatrosu

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478