Rusya’da 339 Kişinin Hayatını Kaybettiği Beslan Rehine Krizi

Rusya'da 339 Kişinin Hayatını Kaybettiği Beslan Rehine Krizi

’da 1 Eylül 2004 tarihinde Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyeti’nde bulunan Beslan kasabasındaki bir okulda Dubrovka Tiyatrosu olayına benzer bir başka rehine krizi yaşanmıştı. Çeçenler tarafından gerçekleştirilen bu eylemde 777‘si çocuk toplam 1100‘den fazla insan okulun spor salonunda rehin alındı.

186‘sı çocuk olmak üzere toplam 339 kişinin hayatını kaybettiği bu eylemin sorumlusu olan Çeçen lider , eylemin amacının İkinci Çeçen Savaşı‘nı sona erdirmek ve ‘daki Rus kuvvetlerinin geri çekilmesini sağlamak olduğunu açıkladı. Ayrıca Basayev, yaptığı bir açıklamada dış ülkelerden aldıkları yardımın kesilmesi üzerine bu tarz şiddetli rehine eylemlerine giriştiklerini söyledi.

Rusya'da 339 Kişinin Hayatını Kaybettiği Beslan Rehine Krizi

Rus güvenlik yetkilileri tanklar, yüksek tahrikli bombalar ve birtakım ağır silahlar kullanarak eyleme yönelik kurtarma operasyonu düzenlemişlerdi. Bu sırada yaşanan patlamaların ardından etrafı sarılan okul binasında Rus güvenlik kuvvetleri ile Çeçen eylemciler arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmiştir. Kurtarma operasyonunun sonucunda Rusya tarafından yapılan açıklamada aralarında 186 çocuğun da bulunduğu toplam 339 rehinenin öldürüldüğü, yüzlerce rehinenin ağır yaralandığı ve 32 Çeçen eylemcinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Rusya'da 339 Kişinin Hayatını Kaybettiği Beslan Rehine Krizi

Rusya, yaşanan çatışmanın ve eylemcilerle yapılan müzakere görüşmelerinin içeriğine yönelik sansür uygulamıştı. Bunun yanında olayın detayları hakkında inceleme yapan bazı medya çalışanları susturulmuş veya tutuklanmıştır. Uygulan bu gizlilik politikasının sebebiyse Rusya’nın operasyonda gerçekleştirdiği orantısız güç, kriz yönetimindeki başarısızlığı ve bazı ihmalleriydi.

Rusya'da 339 Kişinin Hayatını Kaybettiği Beslan Rehine Krizi

Yaşanan bu elim hadise Rusya’da güvenliğe yönelik siyasi tepkiler oluşturmuştur. Olaya yönelik uygulanan sıkı gizlilik politikası neticesinde günümüzde olayın içeriği hakkında hala akıllarda birçok soru işareti bulunmakta ve tartışmalar yaşanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul'da Öldürücü Hastalık: Batı Nil Virüsü başlıklı makalemizde Batı Nil Virüsü, İstanbul ve Virüs hakkında bilgiler verilmektedir.

Rusya'da 339 Kişinin Hayatını Kaybettiği Beslan Rehine Krizi

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478