Sigara Nasıl Bırakılır – 1 Haftada Sigarayı Bırakın

Sigara Nasıl Bırakılır - 1 Haftada Sigarayı Bırakın

Bu yazıyı okuyorsunuz, çünkü sigara içmek artık size bir anlam ifade etmemeye başladı. Her gün en az 10 kere içtiğiniz ve ağzınızda çamur gibi tat bırakan bu zehir size eskisi kadar hoş gelmiyor. Kim bilir belki sadece sigaranın zararları yüzünden bırakmak istiyorsunuz veya sadece maddi olarak size verdiği külfetten kurtulmak için. Sebebi her ne olursa olsun bu yazı sizin ilginizi çekti. Çünkü sigarayı bırakmak sizin içinizde bir yerlerde olan ve gerçekleşmesi için sadece doğru zamanı bekleyen bir şey. Çok güzel bir haberim var! Şu an tam zamanı. Yo yo, bu saçma sapan bir motivasyon konuşması olmayacak. “Şunu yapın”, “bunu yapın, kesin bırakırsınız” gibi gerçekliğe dayanmayan şeylerde söylemeyeceğiz. Bizzat denenmiş ve benim üzerimde iki defa başarılı olmuş bir yöntemi anlatacağım. İki defa diyorum, çünkü bıraktıktan 6 ay sonra tek tük içmeye başlamıştım. 2 ay sonra da o tek tük, günlük 7-8 olmaya başladı. Ama elimde garanti yöntem olduğu ve nasıl bırakılacağını bildiğim için rahattım. Ve en nihayetinde iki aylık kaçamaktan sonra tekrar aynı yöntemle sigarayı bıraktım. Sonradan fark ettim ki bu en garanti ve en başarılı yöntemmiş. Buraya kadar okuduysanız ve sigarayı gerçekten bırakmak istiyorsanız devam edebilirsiniz. Çünkü size verdiğimiz bu yöntemi uygularsanız bırakacağınıza emin olabilirsiniz. Hadi başlayalım o zaman. 

 

Önce Hazırlık 

Burada biraz şaşırabilirsiniz. Çünkü bugüne kadar hiç böyle bir şeye denk gelmediniz. Ama bunun gerekli, hatta zorunlu olduğunu söylememiz gerekiyor. Sigarayı bırakmak tamamen zihinde gerçekleşen bir olay. Nikotin bandı veya sigarayı bırakma ilacı gibi şeylere ihtiyacınız yoktur. Bunlar tamamen bir bağımlılıktan kurtulup yeni bir tanesine başlamak gibi bir şey. Aslında sigarayı, çok ihtiyacımız olduğu için de içmeyiz. Hatta gözlemlerime göre sigara içen insanların içtikleri sigaranın %70’i alışkanlıktan oluşuyor. Örnek vermek gerekirse her yemekten sonra içmesi, yolda yürürken içmesi veya arkadaş ortamında… Bu böyle uzar gider. Sonuç da aynıdır. Esas olarak sigaraya ihtiyacınız yoktur. Yani olmadan veya yerine başka bir şey koymadan da yaşayabilirsiniz.  

Şimdi gelelim hazırlık aşamasına. Daha önce hiç bilinçaltını, alışkanlıkları veya beynin çalışma şeklini anlatan kitaplar okudunuz mu? Benim en sevdiğim türler bunlardır. Bu kitaplardan çok şey öğrendim. Mesela nasıl daha verimli yaşanır, nasıl olumlu düşünülür ve nasıl sigara bırakılır gibi. Eğer bir hedefiniz varsa ve ona ulaşmak istiyorsanız bunun en iyi yöntemi yazmaktır. Bunu okuduğum bütün bilinçaltı kitabında gördüm. Ne kadar başarılı insanın hayatını incelediysem de aynı sonucu gördüm. Bir hedefiniz varsa ve ona ulaşmak istiyorsanız onu yazın ve her gün iki defa okuyun. Benim yatağımın hemen yanında bir not defteri durur ve sabah uyanır uyanmaz kitaplarımdan önce ona bakarım. Haliyle ilk sayfasında “sigarayı bırak!” diye bir not görünce beyin kendisini buna programlıyor. Bir de sabah uyanınca ve gece yatınca görünce etkisi daha da artıyor. Kısaca yapmanız gereken ilk şey kendinizi moda sokmaktır. Yani kendinize “ben sigarayı bırakacağım” demek ve bunu yazılı hale getirmektir. Daha sonra bunu her gün iki defa okuyacaksınız.  

 

Kendinize Bir Tarih Belirleyin 

Başlıktan da görebileceğiniz gibi bu bir hafta sonrası için olmalı. Kendinize bir hafta boyunca süre tanıyın. Bu süreyi, kendinizi bir hafta içerisinde sigarayı bırakmak için şartlandırmak amacıyla kullanın. Ayrıca çevre faktörünün de çok etkili olduğunu söylemek gerekiyor. Eğer benim gibi hırslı bir karakteriniz varsa çevrenizde sizinle dalga geçme potansiyeli yüksek kişilere sigarayı bir hafta sonra bırakacağınızı söyleyin. Emin olun çok faydasını göreceksiniz. Mesela ben sigarayı ilk bıraktığımda, iş ve okuldaki bütün arkadaşlarıma söylemiştim. Hepsi de beni yakından tanıdığı ve eğer bunun başaramazsam aralarından bazılarının dalga geçeceğini bildiğim için çok güzel bir motivasyon olmuştu bana. Hatta o bir hafta içerisinde de dalga geçen çok oldu “Madem bırakacaksın, neden şimdi bırakmıyorsun?” diye. Ama sonradan yanıma gelip nasıl bırakacaklarını sormaya başladılar! Özet geçmek gerekirse bu yazıyı okuduktan sonra sigarayı bırakma konusunda başarılı olmak istiyorsanız kendinize tam bir hafta sonrası için tarih belirlemelisiniz. Çevrenizdeki bütün insanlara sigarayı bırakacağınızı söylemeli, ayrıca her gün kendi el yazınız ile yazdığınız notu iki kere okumalısınız.  

 

En Kolay Süreç 

En kolay süreç diyorum çünkü o bir haftanın nasıl geçeceğini anlamayacaksınız. Ama bu bir haftayı sigara ile hasret gidermek veya vedalaşmaktan ziyade, tiksinme ve arınma haftası olarak kullanmalısınız. Yani bu bir hafta içerisinde sigaranın iyi yanlarını değil kötü yanlarını görmelisiniz. Ben, bırakma sürecimde hiçbir zaman sigaradan tat almamaya çalıştım. Canımın en çok istediği anlarda içmedim. Mesela yemekten sonra veya kahve ile sigara yakmadım. Ayrıca sırf tiksinmek ve midemi bulandırmak için sigara dumanını içime çekmedim. Ağzımın içinde tutup geri üfledim. Bunun da ne kadar berbat bir tat bıraktığını bilirsiniz. Sürekli elimi kokladım. Aç karnına içtim ve sevdiğim sigarayı almak yerine tiksindiğim bir sigarayı aldım. Anlayacağınız bu bir hafta içerisinde sigaradan soğumak için elimden geleni yaptım. Eh tabi faydasını da sonradan gördüm. 

 

Bırakma Günü ve Sonrası 

Çevrenizde mutlaka görmüşsünüzdür; sigarayı bırakıp sinir küpüne dönmüş bir sürü insan olur. Sizi temin ederim ki böyle bir şey yok. Hatta bunlar saçmalık. Sigaranın sizin sinirlerinizi artırıp azaltma gibi bir etkisi yoktur. Bu tamamen uydurmadır. İki defa bıraktım ve ikisinde de çok sakin bir şekilde hayatıma devam ettim. Sizde de bir fark olmayacağına emin olabilirsiniz. İlk gün birazcık zorlayabilir, çünkü hali hazırda oluşmuş bir alışkanlık var ve onu yıkmaya çalışıyorsunuz. Bu gayet normal. Yapmanız gereken bol bol su içmektir. Ayrıca çay, kahve ve size durmadan sigarayı hatırlatan insanlardan bir müddet uzak durmanız gerek. Sigarayı bıraktıktan sonra Yeşilaycı olmanıza da gerek yoktur. Sadece bir müddet uzak durun yeterli. Zaten birkaç gün sonra o ortamlara girmek bile istemeyeceksiniz. Son olarak kendinize durmadan sigarayı hatırlayarak veya saat sayarak eziyet etmeyin. Hatırlamamaya çalışın. Ve unutmayın sigara isteği sadece 3 dakika sürer. 3 dakika dişinizi sıkarsanız rahatlıkla bırakabilirsiniz. Bundan sonra size, sizinle dalga geçen insanlarla eğlenmek ve kendinize duyacağınız büyük bir öz saygı ile sağlam bir iradenin tadını çıkarmak kalacaktır. Yazılanları şimdi uygularsanız başarılı olacağınıza emin olabilirsiniz. O yüzden hemen elinize kâğıt kalem alın ve “sigarayı 1 hafta içerisinde bırakacağım” yazın. Şimdiden sağlıklı günler… 

Bir önceki yazımız olan Corona (korona) Virüs Belirtileri Korunma Yolları Tedavi Yöntemleri Araştırmaları başlıklı makalemizde korona virüs, korona virüs belirtileri ve Korona virüs nasıl bulaşır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sigara Nasıl Bırakılır - 1 Haftada Sigarayı Bırakın

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478