Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Yeni Gözdesi Trabzonlu “Zerdava”

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Yeni Gözdesi Trabzonlu "Zerdava"

Sadece Trabzon ilinde bulunan ve nesli tükenmekte olan, Pitbull kadar güçlü olduğu iddia edilen Zerdeva köpekleri TSK tarafından eğitilip envantere alınmaya başladı.

, Karadeniz’de Trabzon’a özgü oldukça zeki ve hareketli bir köpek. Yıllar önce Trabzon’da daha çok domuz ve sansar avında kullanılıyormuş. Fakat zaman ilerledikçe sayıları azalmaya başlamış.

Zerdava, kendine özgü birçok karakteristik özelliği olan bir hayvandır. Zerdava, şu anda TSK’nin envanterine alınıyor ve bomba arama, narkotik madde arama, mayın arama, devriye, keşif ve iz takip branşlarında eğitim görmekte. Zerdava ırkı sahip olduğu özellikler nedeniyle özellikle Trabzon bölgesinde av ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Zerdava enerjik, kuvvetli, atak, takip yeteneği oldukça güçlü ve koku yeteneği çok gelişmiş bir ırktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Yeni Gözdesi Trabzonlu "Zerdava"

Zerdava’nın TSK tarafından askeri nedenler için kullanılabileceği tespit edilmiş ve ilk olarak köpekler 2016 yılında envantere alınmış, çoğaltılmaya başlanmış. 2016 Yılında envantere giren bu köpeklerden alınan ilk yavrular da şu an kara operasyonları için bomba ve mayın arama, takip ve keşif gibi branşlarda eğitim görürken test edilmeye de başlanmış ve olumlu sonuçlar gelmeye başlamıştır. Bu nedenle de görevlere başlayan birçok Zerdava ırkı köpek bulunmaktadır.

Nesli tükenmekte olan bu köpekler için harekete geçilmiş ve diğer ülkelerden gelen federasyon üyeleri ilk çalışmaları yapıp köpekleri kaydetmeye başlamışlar. Ayrıca bu ırkı korumak için 2013 yılında Serdar Ergün tarafından Trabzon Zerdava Köpeği Derneği kurulmuş ve neslinin tükenmesini engellemek için çalışmalara başlanmış. Zerdava’nın hırçın ve asabi bir hayvan olduğunu dile getiren Ergün, “Genellikle domuz avcılığında kullanılıyor. 5 Yıldır Türkiye’nin dört bir tarafına Zerdeva gönderiyoruz. Aynı zamanda Trabzon’da olan Zerdava’ları kayıt altına aldık. Sahiplerine bilinçli bir şekilde işi anlatarak farklı eşleşmeler yapmamalarını, hayvanlara sahip çıkmalarını ve yurtdışına satmamalarını talep ediyoruz. Yol kat ettik inşallah Zerdava hak ettiği yeri alacaktır” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Kudüs Yakınlarında 9 Bin Yıllık Metropol Kent Keşfedildi başlıklı makalemizde 9 bin yıllık kent ve kudüs hakkında bilgiler verilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Yeni Gözdesi Trabzonlu "Zerdava"

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478