Ulusal Çay Günü

Ulusal Çay Günü

İngiltere çayın ‘başkenti’ mi?

Kısacası, hayır. Çay içmek kesinlikle İngiltere’de asırlık birgelenek olsa da, birçok ülke çay içeren kendi güçlü kültüreluygulamalarına sahiptir. En çok çay içen ülke, 2013’te yapılanbir araştırmanın insanların günde ortalama on bardak içtiğinigösterdiği Türkiye! Bunu İrlanda üçüncü sırada İngiltereizledi. Çay takıntısı olan diğer ülkeler arasında İran, Rusya veFas yer alıyor. Ayrıca, dünya çaylarının çoğunun yetiştirildiğiÇin ve Hindistan’da popüler bir içecektir.

İngilizler çay olarak ne düşünüyor?

Dünyada birçok çay türü vardır. Yeşil çay Çin ve Japonya’dapopülerdir. Hindistan’da çay genellikle baharatlarla hazırlanırve hem su hem de sütte kaynatılır ve Tibetliler genellikletereyağı ve tuzla çay içirler. İngiltere’de çay tipik olarak çeşitlisiyah çaydır ve gevşek çay veya çay poşetleri ilehazırlanabilir. Kaynar su ile yapılır, yaklaşık beş dakikademlenmeye bırakılır ve daha sonra biraz sütle (vemuhtemelen biraz şekerle) karıştırılır. Ve böylece, mükemmelİngiliz cuppa hazır!

Süt: çaydan önce mi sonra mı?

Çayın İngiltere’de yüzlerce yıldır popüler olmasına rağmen, sütün ne zaman ekleneceği sorusu hala birçok tartışmayıkışkırtıyor! Çoğu insan önce çayı bardağa dökün, sonra sütüekleyin, ancak diğerleri katılmıyor. Bunun zenginlerinservetlerini göstermesinin bir yolu olduğu söylenir. Genellikleporselen fincanlara çay içtiler ve çok sıcak çayın sıcaklığınadayanabilen sadece daha kaliteli porselendi. Bu, daha düşükkaliteli fincanlara sahip insanların önce sütü dökmelerigerektiği, böylece bardağın kırılmaması gerektiği anlamınageliyordu.

Çay partisi nedir?

Birçok kültürün birlikte oturmak ve çay içmek için buluşangelenekleri vardır. Örneğin, Japon çay törenleri saatlercesüren resmi ve zarif işler olabilir. İngiltere’de bu tür toplantılarresmi ile gayri resmi arasında değişmektedir. En ünlü İngiliz’çay’ klişesi muhtemelen insanların resmi olarak giyinip çayve keklerin tadını çıkarmak için otellerde veya kafelerdebuluştuğu, hepsi güzel ince porselenlerde servis edilen ikindiçayıdır. Günümüzde, resmi bir ikindi çayı için dışarı çıkmaknadirdir ve insanlar daha çok basitçe bir fincan çay vearkadaşlarınızla veya ailenizle bazı bisküvilere sahip olacaklarve mutfak masasını yakalayacaklar.

Ulusal Çay Günü’nde ne olur?

21 Nisan’da İngiltere genelinde kafe, pub, otel ve çayodalarında çay partileri düzenlenmektedir. Bu olayların çoğuinsanları farklı çay çeşitlerini denemeye ve başkalarıylabirlikte içmenin hayatlarını nasıl zenginleştirebileceğini takdiretmeyi amaçlıyor. Bu olayların bazıları aynı zamandasürdürülebilir bir şekilde üretilen çayı ve çiftçiler için daha iyifiyatları ve çalışma koşullarını teşvik ederken, diğerlerisatışlardan farklı yardım kuruluşları için fon toplamaktadır. İnsanlar bu özel günü gözlemleseler de, bir fincan çaypaylaşmanın insanlara birbirleriyle bağlantı kurma fırsatınıtakdir etmekle ilgilidir.

Ulusal Çay Günü

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478