Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Husus

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Husus

1- Tercihlerinizi yaparken yapabileceğinize inandığınız meslekler üzerinde yoğunlaşın, çevrenizdekilerin düşünce ve önerilerini dikkate alın fakat bu önerilerin üzerinizde hakimiyet kurmasına izin vermeyin çünkü ve meslek tercihlerinizin hayatınızın en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

2- Sıralamanızın üstündeki üniversiteleri gelmez diye düşünerek yazmaktan çekinmeyin çünkü her sene bu sıralamalarda büyük oranlarda oynamalar oluyor; bu oynamalar sıralamanın geriye çekilmesine doğru olduğu gibi ileriye doğru da olabiliyor.

3-  sıralamalarınızda ilk 4 sıraya sıralamanızın üstünde olan bölümleri en yüksekten alçağa doğru yazın; sonraki 10 sıraya sıralamanızın hemen hemen tuttuğu bölümleri yazın ve geri kalan sıralama hakkınızı ise yeni açılmış bölümlerden veya istediğiniz farklı meslek alanına ait bölümleri yazabilirsiniz.

4- Seçeceğiniz üniversite ve bölüm kadar üniversite için seçeceğiniz şehir de önem arz etmektedir. Bölümler arasında karşılaştırma yaptığınız gibi şehirler arasında da karşılaştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Şehir tercihlerinizde üniversitenin konumu, yurtların çokluğu veya konumları, yerel fiyatların uygunluğu, şehrin öğrenciye bakış açısı ve şehrin öğrenci için oluşturduğu avantajları göz önünde bulundurabilirsiniz.

5- Ve son olarak üniversite tercih ve yerleşme döneminizden önce eğer imkanınız varsa çevrenizde bulunan üniversite veya üniversiteye denk eğitim kurumlarını gezmek; akademik konferans ve seminerlere katılmanız üniversiteye adaptasyon sürecinizi hızlandırmak açısından yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Moldova'da Eğitim Hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Husus

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478