Uyuşturucu Komasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Uyuşturucu Komasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Çoğu sokak uyuşturucularının tedavi edilecek bir yanı yoktur. Uyuşturucular bağımlılık yapar ve bazen bu bağımlılıklar aşama aşama oluşur. Fakat bazı kokain gibi uyuşturucular birkaç alımdan sonra bağımlılık yapar. Uyuşturucu bağımlısı olan bir kişi uyuşturucu maddesini birden bıraktığı zaman yoksunluk belirtileri yaşar ve bunun neticesinde yoksunluk krizleri başlar. Uyuşturucu bağımlısı olan kişinin yoksunluk krizleri için profesyonel yardım alması gerekir. Eğer kişi uyuşturucu maddesini yükse doz da aldı ise, bu durum kişiyi zehirler.

Uyuşturucunun Etkileri Nelerdir?

Çok fazla dozda uyuşturucu madde alımı uykusuzluğa, solunum yavaşlamasına ve bilinç kaybına neden olabilir. Uyarıcı maddeler heyecan, kalp atışının hızlanması ve hızlı nefes alınıp verilesine neden olur. Yatıştırıcı maddeler ise tam tersi belirtilere neden olur. Zihinde değişim yapan uyuşturucu maddelerine halüsinojenler denir. Melek tozu ve diğer sokak uyuşturucuları bu gruba girer. Halüsinojen uyuşturucuları kullanmak paranoya, halüsinasyonlar, sinirli davranışlar ve sosyal hayattan uzaklaşmaya neden olur. Kenevir içeren uyuşturucular ise rahatlama, motor yeteneklerinin bozulması ve iştah artışına neden olur.

Uyuşturucunun Belirtileri Nelerdir?

Aşırı dozda uyuşturucu kullanım belirtileri uyuşturucu türüne göre farklılık gösterse de genel belirtiler şu şekildedir. Göz bebeğinin anormal boyutlara ulaşması, huzursuzluk, ölüm, kasılma, nefes almakta zorluk çekmek, uyuşukluk, mide bulantısı, kusma, koma ve şiddet içeren davranışlar. Uyuşturucu madde krizlerinde ise; huzursuzluk, soğuk bir şekilde titreme, kasılma, titreme, bulantı ve kusma, ölüm.

Uyuşturucu Komasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Uyuşturucu komasında hastanın soluk yolunu, nefes alıp verişini ve nabzını kontrol edin. Gerekli görüldüğü takdirde yapabilirseniz yapay solunum ve kalp masajına başlayın. Hastanın bilinci açık ise giysilerini hafif gevşetin ve hastayı sıcak tutun. Hastanın şok belirtilerine göre uygulama yapın. Şok belirtileri zayıflık, mavimsi dudaklar, nemli ve solgun bir cilttir. Bu gibi belirtiler hastanın bilincinin kapalı olduğunu gösterir. Hasta nöbet geçiriyor ise, kasılmalara ilk yardımı yapın. Ambulans gelene kadar hastanın nabız, solunum hızı ve kan basıncı gibi yaşam belirtilerini takip edin. Mümkünse hangi uyuşturucuyu ne zaman aldığını ve ne kadar aldığını öğrenmeye çalışın.

Bir önceki yazımız olan Kafa Travmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Uyuşturucu Komasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478